Ošetrovanie a údržba teakového záhradného nábytku

Kategórie
 
 
 
 
 

Ošetrovanie a údržba teakového dreva

teakový nábytok v záhradeZakúpený nábytok odporúčame pred použitím utrieť vlhkou handrou. Výnimočne sa môže objaviť biely povlak, ktorý spôsobujú vysoké teploty a vlhké prostredie počas prepravy. Tento nemá žiadny vplyv na kvalitu nábytku a dá sa jednoducho odstrániť vlhkou handrou. Zriedkavo sa objavujúce drobné trhlinky v dreve nemajú žiadny vplyv na trvanlivosť dreva resp. nábytku.

Niektoré kovania a skrutky sú vyrábané z mosadze. V prípade potreby dotiahnutia uvolnených skrutiek postupujte opatrne, pretože mosadz nedosahuje pevnosť železa a pri silnom uťahovaní môže prísť ich zalomeniu.

Bežné znečistenie odstraňujte teplou vodou a bežnými mydlovými prostriedkami určenými na čistenie dreva. Na čistenie silne znečisteného teakového nábytku a čistenie pred nanášaním teakového oleja používajte výhradne špeciálne čističe na teakové drevo.pomôcky na čistenie záhradného nábytku

Po vyčistení nábytku je vždy potrebné nábytok opláchnuť väčším množstvom vody!
 


Teakové drevo vystavené slnečnému žiareniu a daždivému počasiu postupne zvetráva, čo sa prejavuje farebnou zmenou povrchu a nemá žiadny vplyv na kvalitu a trvanlivosť nábytku. Vzniká tzv. striebrosivá ušľachtilá patina, ktorú drevo nadobúda po 2 až 3 mesiacoch. Zvetrávaniu nábytku môžete zabrániť pravidelným ošetrovaním teakovým olejom podľa návodu na použitie priloženého výrobcom. Po ošetrení nábytku teakovým olejom nadobudne drevo tmavší odtieň a zvýrazní sa jeho textúra. Ošetrenie odporúčame zopakovať 1-3 krát ročne, podľa potreby.

Teakový olej nanášajte iba na dôkladne vyčistený a vysušený nábytok!

Iná povrchová úprava (vo forme laku, moridla alebo vosku) môže viesť k znehodnoteniu teakového dreva!Prirodzené vytvorenie striebrosivej ušľachtilej patiny

znečistený teakový nábytok

Lavica z teakového dreva bez povrchovej úpravy vystavená viac ako 12 mesiacov priamym poveternostným vplyvom (slnko, dážď, sneh, mráz) a bežnému znečisteniu bez akejkoľvek údržby.Obnovenie pôvodnej farby teakového záhradného nábytku

čistenie nábytku kartáčomopláchnutie prúdom vody

Pôvodnú farbu dreva je možné aj po rokoch obnoviť osviežovačom farby – Regenerátorom. Bezfarebná tekutina na báze kyseliny odstraňuje zosivnuté bunky a tak obnovuje pôvodnú farbu.

Nábytok dôkladne očistite a na vlhký povrch nanášajte špongiou alebo štetcom osviežovač farby. Nechajte niekoľko minút pôsobiť alebo jemne čistite kefou. Opláchnite väčším množstvom vody. V prípade potreby ošetrenie zopakujte.

Dôkladne vyčistený nábytok postačí ošetriť Regenerátorom jednorázovo. Osviežovač farby odporúčame nanášať na mokrý nábytok, nenechať pôsobiť dlhodobo a pri oplachovaní dočistiťovať kefou.Vyčistený záhradný nábytok

vyčistený teakový nábytok

Po dôkladnom vyčistení a vysušení nadobudne nábytok takmer pôvodnú farbu a je pripravený na ošetrenie teakovým olejom.

ošetrenie teakovým olejom

Po ošetrení teakový olejom nábytok stmavne a zvýrazní sa charakteristická štruktúra dreva.


Zachovanie pôvodnej farby teakového záhradného nábytku

teakový nábytok na teraseZakúpený nábytok vystavte približne na 2 týždne na slnko aby sa z povrchu dreva odparili prebytočné oleje, soli a pod. Počas tejto doby chráňte nábytok pred dažďom a vlhkosťou.

Pred každým ošetrením musí byť drevo dôkladne vyčistené (najlepšie 2x). Používajte prostriedok určený na čistenie teakového dreva podľa návodu na použitie, ktorý umožňuje vsakovanie ochranného prostriedku roztiahnutím pórov. Na nábytku nesmú zostať zvyšky čistiaceho prostriedku, vždy po vyčistení ho opláchnite väčším množstvom vody. Nepoužívajte stroje na čistenie vysokým tlakom vody.

Nábytok ponechajte dobre vysušiť. Pod povrchom by drevo nemalo mať vyššiu ako detail teakového nábytku18 – 20 % vlhkosť. Ak by drevo bolo príliš vlhké, olej by sa do dreva nevsakoval a prebytočná voda by sa nemohla odparovať. Dôsledkom býva pleseň a čierne škvrny.

Nábytok ošetrite teakovým olejom podľa priloženého návodu na použitie. Ošetrovanie opakujte 2-3x ročne, podľa potreby. Po rokoch ošetrovania vsakuje drevo stále menej oleja a po 3 až 4 rokoch postačí spravidla nábytok ošetrovať 1x ročne.

Používajte teaový olej s ochranou proti UV žiareniu, ktorý blokuje alebo odráža slnečné svetlo. 


Uskladnenie počas zimných mesiacov

teakový nábytok pod snehom

Teakový nábytok môžeme ponechať celoročne vonku. Neškodí mu mráz ani sneh. Zimné mesiace sa však prejavia na jeho vzľade intenzívnejším znečistením.

Nábytok odporúčame uskladniť na suchom, vzdušnom mieste a približne týždeň pred vystavením ošetriť teakovým olejom. Pri ponechaní nábytku vonku odporúčame použiť zakrývacie plachty.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia