null

Kategórie
 
 
 
 
 

Návod na ošetrovanie teakového záhradného nábytku

Teakový záhradný nábytokTeakové drevo sa získava z tropickej dreviny Tectona grandis. Pravé teakové drevo je tvarovo stále a vďaka vysokému obsahu oleja mimoriadne odolné. Teakové drevo priamo vystavené poveternostným podmienkam má v priemere životnosť 40-50 rokov. Záhradný nábytok z teakového dreva môže mať rôzne odtiene v závislosti od veku stromov a krajiny pôvodu. Po ošetrení nábytku teakovým olejom sa tieto rozdiely spravidla stratia. Teakové drevo vystavené slnečnému žiareniu a daždivému počasiu postupne zvetráva, čo sa prejavuje farebnou zmenou povrchu. Nemá to však žiadny vplyv na trvácnosť materiálu. Vzniká tzv. Striebrosivá ušľachtilá patina, ktorú drevo nadobúda po 2 až 3 mesiacoch. Zvetrávaniu nábytku môžete zabrániť pravidelným ošetrovaním teakovým olejom. Po ošetrení nábytku teakovým olejom nadobudne drevo tmavší odtieň a zvýrazní sa jeho textúra. Zriedkavo sa objavujúce drobné trhlinky v dreve sú typickou vlastnosťou pravého teakového dreva a nemajú zásadný vplyv na životnosť nábytku.

Bežná údržba: Zakúpený záhradný nábytok odporúčame pred použitím utrieť vlhkou handrou. Výnimočne sa môže objaviť biely povlak, ktorý spôsobujú vysoké teploty a vlhké prostredie počas prepravy, tento však nemá žiaden vplyv na kvalitu nábytku a dá sa jednoducho odstrániť vlhkou handrou. Bežné znečistenie odstraňujte teplou vodou a bežnými prostriedkami určenými na čistenie dreva. Na čistenie silne znečisteného teakového nábytku a čistenie pred nanášaním teakového oleja používajte výhradne špeciálne čističe na teakové drevo. Po vyčistení nábytku je vždy potrebné nábytok opláchnuť väčším množstvom vody. 

Ošetrovanie teakovým olejom:  Ošetrenie odporúčame zopakovať jeden, maximálne dva krát ročne. Záhradný nábytok na krytých terasách podľa potreby. Teakový olej nanášajte iba na dôkladne vyčistený a vysušený nábytok. Nábytok sa spravidla dodáva v prírodnom prevedení, bez náteru. Zakúpený nábytok vystavte približne na 2 týždne na slnko, aby sa z povrchu dreva odparili prebytočné oleje, soli a pod. Počas tejto doby chráňte nábytok pred dažďom a vlhkosťou. Pred každým ošetrením musí byť drevo dôkladne vyčistené Týka sa to aj nového nábytku. Používajte prostriedok určený na čistenie teakového dreva. Na nábytku nesmú zostať zvyšky čistiaceho prostriedku, preto vždy po vyčistení opláchnite nábytok väčším množstvom vody. Nepoužívajte stroje na čistenie vysokým tlakom vody. Nábytok nechajte dobre vysušiť. Ak by drevo zostalo vlhké, olej by sa do dreva nevsakoval a prebytočná voda by sa nemohla odparovať. Dôsledkom býva vytváranie plesní a čiernych škvŕn. Používajte teakový olej s ochranou proti UV žiareniu, ktorý blokuje alebo odráža slnečné svetlo. Nábytok odporúčame uskladniť počas zimných mesiacov na suchom, vzdušnom mieste, prípadne zakryť zakrývacou plachtou na záhr.nábytok.

ošetrovanie teakového nábytkuNávod na údržbu teakového záhradného nábytku

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia